ENDÜSTRİDE EKİPMANLARDA KİMYASAL TEMİZLİK ÖNERİLERİ

28 Kasım 2014 Cuma 09:09

Endüstride Ekipmanlardaki Sudan Kaynakli Scale, Tortu, Pas Gibi Depozitlerin Kimyasal Temizliği İçin Öneriler

 

Sudaki kireç, tortu, pas ve çamur gibi birikintilerin boru ve plakalı tip eşanjörler, kondenserler, vakum pompaları, çillerler ve benzeri ekipmanlarda enerji kayıpları ve diğer problemlere yol açtığı konuyla ilgili herkesin ortak sorunudur.Değişik bir çok yöntemle bu sorunların giderilmesine çalışılmakta fakat istenilen toplam fayda elde edilememektedir. Çözüm önerisi olarak sunulan değişik kimyasal veya aparatların sorunun çözümüne tümüyle cevap vermediği ve uygulamada önemli aksaklıklarla karşılaşıldığı yapılan inceleme ve görüşmeler neticesinde tespit edilmiştir. Bu ürünler bahsi geçen depozitleri çözerken, ekipmanda, korozyona, aşınmaya neden olmakla birlikte, çevre ve insan sağlığı açısından son derece zararlı etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Suyun yol açtığı scale, kireç, çamur ve pas birikintileri gibi sorunlar; ekipmanların verimliliğini büyük ölçüde düşürmekte, enerji maliyetini artırmakta, ekipman ve tüm sistemin ömrünü kısaltmaktadır. Bu problemler zamanla pahalı tamirat gerektiren sonuçlara yol açmakta veya sistemin devre dışı kalmasına neden olmaktadır.  Bu problemlerin tümünün çözümü, Rydlyme kimyasalı ile mümkündür. 

Bu kimyasalla ekipmanları ve sistemi sökmeden temizleme imkanı sağlandığı gibi; bazı sistemlerin durdurulmadan çalışır vaziyette temizlenmesi de mümkündür.      

Rydlyme kimyasalı çevreye uyumlu, biyo-bozunur (BOD 16 mg/L) bir ürün olup USDA (ABD Tarım Bakanlığı) USFDA (ABD İlaç ve Gıda Denetleme Kurumu ve USN (ABD Donanması) tarafından her türlü ekipmanda kullanımı onaylanmıştır. 

Çıplak elle tutulacak kadar güvenli olan bu kimyasal oda sıcaklığında (10oC-24oC) kullanılır ve çok hızlı ve etkin bir şekilde pek çok uygulamada birkaç saat (2-4 Saat) içinde depozitleri çözer. Ekipmanlarda kullanılan malzemelerin hiçbiri üzerinde (Bakır, Plastik, Fiber, Deri, Demir, Paslanmaz Çelik, Titanyum, Kurşun, Pirinç, Nikel, Cam) koroziv bir etkisi yoktur. Kullanıldıktan sonra nötralizasyon gibi ek bir işlem gerektirmez ve en önemlisi insan sağlığına ve çevreye zararlı bir etkisi yoktur.

  

Ayrıca dışarıdan bir uzman getirmeden temizleme işlemini kendiniz yaparak maliyetlerinizi daha da azaltabilirsiniz. En az 5 yıl boyunca bozulmayan bu kimyasal oksitlenmez, sabunlaşmaz, kalınlaşmaz ve etkinliğini korur.  


Daha Fazla Bilgi İçin;

Agemak®
Tel:      +90 3123847704
Faks:    +90 312 3847706
e-mail: info@agemak.com  

www.agemak.com


YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu