SU, ATIK SU VE ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Su, Atık Su ve Çevre Teknolojileri İstanbul’da Buluşuyor
31 Ocak 2017 Salı 15:35

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için IFAT Fuarı Türkiye Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine Messe München’ nin kuruluş sürecinden Türkiye’deki çevre sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda düzenledikleri fuarlara yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

 

 

1.Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? (Mr. Osman Bayazit Genç)

 

Uluslararası İlişkiler eğitimi aldıktan sonra Turizm ve Yönetim Danışmanlığı sektörlerinde çalıştım. 2009 yılında Messe München’in Türkiye resmi temsilciliğini alarak fuarcılık sektörünün organizasyon tarafına adım attık. Daha sonra 2013 senesinde Messe München ile birlikte bir şirket kurarak, ülkemizde de fuar düzenlemeye başladık. Uluslararası bağlantılı ve hizmet sektörü kökenli olduğumuz için de fuarcılıkta rahat yol alabildik. Özellikle Messe München organizasyonundaki fuarlar son senelerde ülkemizde çok daha tanınır hale gelerek şirketlerimizin ihracat potansiyellerini artırmada katkı sahibi olmuştur.

 

2.Messe München International’ ın IFAT markası ile 50 yıllık tecrübesi özel bir fuar yarattığını biliyoruz. Bize Messe München hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

 

Messe München, hemen hemen tüm Almanya kökenli fuar şirketleri gibi, bir kamu kuruluşu statüsündedir. Dünya’nın birçok bölgesinde fuarlar düzenlemektedir (Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Güney Amerika gibi). Ayrıca bu fuarları Dünya’nın yaklaşık 100 ülkesinde temsil eden acenteleri ile çok geniş kitlelere hitap eden bir ağı vardır. Daha ziyade profesyonellere hitap eden çok sayıda sektörel fuar düzenlenmektedir. Ana fuarlar Münih kentinde olmak üzere, lider fuar diye nitelendirdiğimiz birçok fuarın bahsi geçen ülkelere uyarlanmış versiyonları da mevcuttur. Örneğin sadece 2017 senesinde Messe München çatısı altında Dünyada toplam 77 fuar ve etkinlik gerçekleştirilecektir.

 

3.Messe München International hangi sektörlere yönelik fuarlar düzenliyor? Özellikle IFAT fuarından bahsedebilir misiniz?

 

Messe Muenchen’in Almanya’da ellinin üzerinde fuar düzenlemekte. Bunlar genelinde ihtisas fuarları ve B2B ağırlıklı fuarlar. Bu fuarların içinde sektörünün en büyük aktivitesi olan 14 fuar var. Özellikle yatırım malları fuarları olarak adlandırdığımız BAU (yapı malzemeleri), BAUMA (iş makinaları) ve IFAT (çevre teknolojileri) grubu sektörlerinde hakimiyetleri kabul edilmiş fuarlar.

IFAT 50 seneyi geçen geçmişi ile sektöre hizmet etmekte. Münih’e ek olarak Çin, Hindistan, Türkiye ve G.Afrika Cumhuriyetinde açılmakta. 

 

4.IFAT Fuarı için neden Türkiye’yi seçtiniz?

 

IFAT China ve IFAT India, her yıl açılmakta. Her iki bölge de hem nüfus hem de alan olarak çok büyük yapılar. Bu bölgelerde bulunan tüm ilgililerin Münih’e gelebilmesi mümkün değil. Bu nedenle çevre teknolojileri teknolojilerinin söz konusu pazarlara ulaşabilmesi ancak yerinde mümkün. 

 

Messe Muenchen sektörün bu ihtiyacına cevap verebilmek adına bu iki fuar ile IFAT’ın Almanya dışındaki faaliyetlerini başlattı. Bölgemizde ise sektör profesyonellerinin önemli bir kısmının Avrupa’da yapılan fuarlara katılım şansı bulmaları oldukça zor. Coğrafi, tarihsel, ekonomik, sosyo-kültürel açılardan ülkemizde açılacak bir fuara ulaşmak sadece Türk profesyonelle tarafından değil tüm bölge için kolaylık. Bu nedenler IFAT Eurasia’yı doğurdu. IFAT Eurasia, IFAT ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenmekte 

 

5.IFAT 2017’ de Sergilenecek ürün ve hizmetler nelerdir?

 

Su eldesi ve arıtımı, atık su arıtımı, su dağıtımı ve kanalizasyon, taşkın önleme ve su havzaları kontrolü, atık yönetimi ve geri dönüşüm, atıktan enerji eldesi, kentsel çevre temizlik araç ve ekipmanları, toprak – hava – gürültü kirliliği kontrolü, ölçme - kontrol ve laboratuvar teknolojileri, kaza önleme, iş güvenliği, risk yönetimi

 

6.IFAT 2017’ye özel olarak bir etkinlik planınız var mıdır? Ziyaretçiler ne tür etkinliklere katılabilecek ve bu etkinliklerden nasıl fayda sağlayabilirler?

 

IFAT 2017 de IFAT Eurasia ve IFAT’ın destekleyicisi olan tüm kurum ve kuruluşların katkıları ile önemli yan etkinlikler gerçekleşecek. Değişik alt branşlarda düzenlenecek seminer ve paneller bu konuda çalışmakta olan sektör profesyonellerine yaşanan yenilikler ve yeni teknolojiler hakkında bilgi aktarımı sağlayacak.

 

7.IFAT 2017’ ye beklenen ziyaretçi profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Çevre teknolojileri uygulamaları ile ilgili olarak kamu ve özel sektör dahilinde faaliyet gösteren tüm birimler ve çevre kanununda belirtilen kaideleri uygulamak için teknoloji ve çözüm ortağı arayan sanayi kuruluşları, yerel yönetimler, OSB yöneticileri temel ziyaretçi profilini oluşturuyor. Gelişmekte olan sektörler grubumuzda yatırım yapmak isteyen yerli ve uluslararası yatırımcı adayları da IFAT Eurasia dahilinde iletişime geçme fırsatı yakalayacaklar.

 

 

8.Geçmiş dönemlerde düzenlenen IFAT fuarlarında elde ettiğiniz başarı ile yakın zamanda yakaladığınız başarıyı kıyaslar mısınız? IFAT 2017 için hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

 

IFAT Münih açılmaya başladığı tarihten günümüze büyüyerek devam etmekte. 2015 yılında ilk defa açtığımız IFAT Eurasia ise açılışı ile birlikte bir başarı hikayesine dönüşmüş durumda. Bağımsız bir kuruluş tarafından yürütülen anket çalışması dahilinde, katılımcılar ve ziyaretçilerin %80’i IFAT Eurasia’nın bölgenin lider aktivitesi olduğu, katılımcıların %76’sı, ziyaretçilerin ise %80’i IFAT 2017 yılında da mevcudiyetlerini sürdürecekleri doğrultusunda fikir bildirmiş durumda.

 

IFAT Eurasia’nın bu başarısı 2017 yılı planlamalarımız için bize güç verirken, bir taraftan da büyük bir sorumluluk yüklüyor. 2017 yılında kapalı alan kapasitemizi 2015 yılına göre %80 artırmış durumdayız. Ve Kasım sonu itibarı ile satışa açık alanların %90’ı dolmuş durumda. Web sitemiz üzerinden yapılan ziyaretçi kayıtları nicelik ve nitelik açısından gayet doyurucu. Uluslararası ziyaretçilerimiz de başvurularını yapmaya devam ediyorlar. Eldeki veriler IFAT Eurasia’nın başarılarına devam edeceğini gösteriyor.

 

 

 


Bu haber 935 defa okundu

DİĞER HABERLER

'Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

'Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

IŞIK Teknolojik Tesisat Sistemleri Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Dağlı: 'Mekanik Tesisat ve Endüstriyel Proses Ekipmanları Pazarında Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

“Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

“Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

IŞIK Teknolojik Tesisat Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Dağlı: “Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

EagleBurgmann Endüstriyel Sızdırmazlık Çözümlerinde Öncü

EagleBurgmann Endüstriyel Sızdırmazlık Çözümlerinde Öncü

Merhaba değerli okurlarımız, EagleBurgmann’ın endüstriyel sızdırmazlık sektöründe son teknoloji ile hizmet verdiğini hepimiz biliyoruz. Böyle güçlü bir markayı İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren tesisinde ziyaret ettik ve EagleBurgmann Türkiye’nin Genel Müdürü Sayın Ziya Şeftalioğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Pazara yeni sunulan ürünleri DiamondFace ve RoTechBooster hakkında bilgiler alarak sizlerle paylaşmak istedik.

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için ELK MOTOR Satış ve Pazarlama Müdürü Alkan DEMIRCIOGLU, ELK MOTORÜretim ve Teknoloji Koordinatörü ve aynı zamanda ELK Genel Müd. Yrd. A. Raif ALTUNSU ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Kendilerine, ELK Motor fabrika kurulumu sürecinden elektrik motorlarında verimlilik konusuna kadar geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

DOMAK POMPA’YA 50. YILINDA MAİB’ DEN ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ

DOMAK POMPA’YA 50. YILINDA MAİB’ DEN ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ

Üretimde yarım asrı aşan DOMAK Pompa Türkiye’nin Makinecileri Onur Ödülü’nün sahibi oldu

“Başarımız Bakış Açımızda Saklı”

“Başarımız Bakış Açımızda Saklı”

Sevgili okurlarımız, Türkiye’nin en önemli firmalarından biri olan Gamak’ın Genel Müdürü Sn. Tolga Kayaoğlu ile yaptığımız keyifli sohbeti sizlere aktarmak isteriz.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu