• 3,943 TL

  • 4,669 TL

  • 163,64 TL

  • 105.964

DOMAK POMPA’YA 50. YILINDA MAİB’ DEN ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ

DOMAK POMPA’YA 50. YILINDA MAİB’ DEN ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ
31 Ocak 2017 Salı 14:52

Üretimde yarım asrı aşan DOMAK Pompa Türkiye’nin Makinecileri Onur Ödülü’nün sahibi oldu

 

 

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için profesyonel, yenilikçi ve dinamik bir yapıda olan DOMAK Pompa’ nın Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine, DOMAK Pompa’ nın kuruluş sürecinden Türkiye’deki pompa sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda yeni ürünlerine yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

 

1.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğdum. Orta öğretimimi Samsun’da tamamladıktan sonra yükseköğrenimimi İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinde yaptım.  1964 yılında babam Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına atıldım. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve Domak Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen Domak Pompanın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmaktayım. 2 kızım 2 de kız torunum var. 

 

 

2.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğmuş. Orta öğretimimi Samsun’da yaptıktan sonra yükseköğrenimini İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinden tamamlamış. 1964 yılında babası Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına başlamış. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve DOMAK Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen DOMAK Pompa’ nın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmakta olan YILMAZ’ ın 2 kızı 2 de kız torunu var. 

 

3.DOMAK’ ın 1962 yılında kurulmuş olan köklü bir marka olduğunu biliyoruz, DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor, DOMAK hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? 

 

DOMAK Pompanın kuruluşu 1962 yılına dayanmaktadır. Kurucumuz Mansur YILMAZ 50 m’2 lik dükkânda iş hayatına atılmış ve o zamanın beyaz eşyası sayılan radyo, dikiş makinesi, karyola gibi şeylerin yanı sıra elektrik tesisat malzemeleri, su tesisat malzemeleri gibi hırdavat malzemesinin satışını da yaparak iş hayatına devam ederken 60’li yılların sonunda benzinli ve dizel su pompaları satışına da el atmış ve böylece su pompaları ile tanışılmıştır. 1973 yılında Samsuna ikinci mağaza açılmış ve 1975 yılında elektrikle çalışan su pompası anlamına gelen Elektropomp üretimine başlamış ve böylece de sanayiye ilk adım atılmıştır. Bu gün Samsun Organize Sanayi bölgesinde 12.000 m2 arsa üzerinde 10.000 m2 kapalı alandaki fabrikada su pompaları ve hidroforları üretimi gerçekleştirmektedir.

 

 

4.DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor?

 

Üretime başladığımız ilk günden bugüne geldiğimizde kaliteyi ürünlerimizle birlikte tüm ilişkilerimizde yaşadık ve yaşattık. Bu aslında bir markanın oluşumunun izlenebilir yolculuğuydu. Bugün yüzlerce model pompa ile tarım sulamalarından tutun endüstriyel kullanım alanlarına kadar, diğer bir tabirle canlının olduğu her yerdeki su ihtiyaçları için kullanılabilecek çeşitlerle teknolojinin ulaştığı son noktada aynı bakış açımızla üretimimize devam ediyoruz.

 

5.Yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir?

 

Domak Pompa bütçesi oranında yeni tasarımlar yapmayı, yeni ürünler geliştirmeyi veya mevcutları revize ederek sektöründe öncü olmayı benimser ve uygular. Şuanda ar-ge departmanımız, mevcut pik döküm olan 2900 d/d 10 ve 15HP atık su pompamız üzerinde iyileştirmeler yaparak paslanmaz çelik gövde olarak daha portatif kolay taşınabilir hale getiriyor. Yine bu güçteki pompaların 1450 d/d olarak tasarlanması ile ilgili çalışmalarımız mevcut. Yüksek debili Salyangoz pompalarımıza yenileri eklenecek. Bunun yanında Kademeli pompa gruplarımızda yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor. 

 

6.Pompa kullanıcıları için özel tavsiyeleriniz var mıdır? Ürün seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerekir?


      Ürün seçimi konusunda en önemli husus enerji kaynaklarını doğru yönde kullanmaktır. Bir uygulama için pompa alınırken çok ihtiyatlı hareket etmek gerekmektedir. Ülkemizin elektrik tüketiminin % 20-25 arasındaki miktarını pompa uygulamaları yapmaktadır.   

      Pompa seçimi, yeni bir prosesin veya projenin; son değil, ilk adımıdır. Firmamızda doğru pompa tespiti için 8 mühendis bulunmaktadır. İlk seferde ve tek seferde doğru tespit çok önemlidir. Bir pompanın marka olması yeterli değildir, doğru noktada kullanılmadığı sürece çok etkili olamayacaktır. 

 

7.2016 yılına ilişkin firmanızın büyüme, kapasite, yeni yatırım, yeni proje, yeni ürün, Ar-Ge çalışması, ek tesis yatırımı, yurtdışı pazar anlamında hedefleri nedir? Yatırımlarınıza ayırdığınız bütçe ile firmanıza yapacağı katkılar hakkında bilgi verir misiniz? 

 

Firma olarak her yıl kendimizi mutlaka yeniliyoruz, her yıl makine parkını ve model çeşitliliğini yeniliyoruz. Bu yıl ek olarak önce idari binamızı sonrasında sevkiyat ve depolama alanlarımızı da tadilattan geçirerek ek alanlar yaptık. 

 

Yurtdışı pazarında atılım için 2017 ve 2018 yıllarını hedef belirledik. Önce yurtdışındaki fuarlara katılımcı olarak başlıyoruz. Ayrıca yine yurtdışı fuarlarında ziyaretçi olarak da gerçekleşmesini planladığımız projelerimiz var. Açıkçası yatırımlarımıza karımızın %80'nini ayırıyoruz. Paydaşlarımıza kar dağılımlarımızı yapmayarak büyümeye yatırım yapıyoruz.  

 

8.Türkiye’deki pompa sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

 

Sektörün gelişimi bir bütün gibi hareket etmekten geçmektedir. Türkiye’deki bütün vasıflı üreticiler birbirlerinden istifade ederek dünya pazarlarına Türkiye’de pompa sektörünün çok güçlü ve yenilikçi olduğunu hissettirmek ve kabul ettirmekle mesafe alabilirler. Hükümetin ithalat rejimini yeniden düzenleyerek kalitesiz ve vasıfsız ürünlerin ülkemize girişini zorlaştırması gerekmektedir.

 

Türkiye’deki pompa sektörü hızlı gelişmesine rağmen Avrupa ’da marka olmuş ürünler ile rekabet etmekte zorlanmaktadır. Hala pompa ithalat rakamları, ihracat rakamlarının çok üstünde seyretmektedir. Bunun önüne geçmek için sektörün daha fazla yatırım yapması gerekmektedir. Maliyet açısından ise girdilerin daha ucuza temin edilmesi gerekmektedir.

 

Türkiye’de pompa sektörü Avrupa ve Dünyaya göre çok yeni sayılır. Ülkemizdeki üreticiler her ne kadar yenilikçi ve hızlı olsalar da aradaki farkı kapatmak çok kolay olmayacaktır. Fakat Türkiye düne göre çok daha şanslı görünmektedir. Özellikle Türkiye bulunduğu coğrafyada çok hızlı talep almakta ve bu talepleri karşılayabilecek gibi görünmektedir.

 

Diğer bir konu ise sektörün sorunu diğer sektörlerden çok farklı değil. Vasıflı eleman, ara eleman sıkıntısı çekilmektedir. Bu konuda eğitim öğretim planlaması yapılması devletimizin bu konuyu öncelikle ele alması gerekmektedir.

 

9.Firma olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz? 2017 yılında yeni yatırımlarda bulunacak mısınız? Yatırımınızın içeriği, miktarı, ne zaman devreye gireceği ve yapacağı katkılarla ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz?

 

Yılın ilk ¾ lük kısmında geçen seneye göre ciro olarak %15 büyüme yakaladık lakin hedeflediğimiz satışı maalesef yakalayamadık. Değişmezseniz, büyümezseniz, yenilenmezseniz önce eskir sonra yok olursunuz. Sürekli yeni yatırımlar yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 2017 yılında makine parkımıza ilaveler yapıp boyahanemizi ve dökümhanemizi yenileyeceğiz. Ürün çeşitliğimizi arttırmanın yansıra paslanmaz pompalar konusunda ciddi yatırımlar yapmayı da hedefliyoruz. 2018 yılın ilk 6 ayında projelerimizin tamamını hayata geçirmiş olacağımıza inanıyorum.

 

10.Son olarak Yakın bir tarihte bir ONUR ÖDÜLÜ aldınız bundan biraz bahsedebilir misiniz?


29.11.2016 da Makine ihracatçıları birliği Türkiye makine sektöründe 50.yılını geride bırakan firmalar için bir gece düzenleyerek onur ödülü verdi.

Bende bu anlamlı gecede DOMAK Pompa’ yı bugünlere taşıyan başta Rahmetli babam Mansur YILMAZ, Onursal Başkanımız Musa SÜLEYMANOĞLU, yönetim kurulu üyelerimiz ve bugüne kadar emeği geçen tüm DOMAK çalışanları adına bu ödülü teslim almaktan dolayı çok büyük gurur duydum.

İnşallah DOMAK Pompayı üreten ve istihdam eden nesillere teslim edip nice nice daha 50 yıllar kutlamayı istiyoruz. 

 

 

 

 


Bu haber 1255 defa okundu

DİĞER HABERLER

'Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

'Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

IŞIK Teknolojik Tesisat Sistemleri Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Dağlı: 'Mekanik Tesisat ve Endüstriyel Proses Ekipmanları Pazarında Türkiye’nin Lider Tedarikçisi Olmaya Devam Edeceğiz'

“Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

“Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

IŞIK Teknolojik Tesisat Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Dağlı: “Yivli Sistemlerin Kullanım Avantajlarını Anlatmaya Devam Edeceğiz”

EagleBurgmann Endüstriyel Sızdırmazlık Çözümlerinde Öncü

EagleBurgmann Endüstriyel Sızdırmazlık Çözümlerinde Öncü

Merhaba değerli okurlarımız, EagleBurgmann’ın endüstriyel sızdırmazlık sektöründe son teknoloji ile hizmet verdiğini hepimiz biliyoruz. Böyle güçlü bir markayı İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren tesisinde ziyaret ettik ve EagleBurgmann Türkiye’nin Genel Müdürü Sayın Ziya Şeftalioğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Pazara yeni sunulan ürünleri DiamondFace ve RoTechBooster hakkında bilgiler alarak sizlerle paylaşmak istedik.

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Bir Elektrik Motorundan Daha Fazlası

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için ELK MOTOR Satış ve Pazarlama Müdürü Alkan DEMIRCIOGLU, ELK MOTORÜretim ve Teknoloji Koordinatörü ve aynı zamanda ELK Genel Müd. Yrd. A. Raif ALTUNSU ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Kendilerine, ELK Motor fabrika kurulumu sürecinden elektrik motorlarında verimlilik konusuna kadar geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

Su, Atık Su ve Çevre Teknolojileri İstanbul’da Buluşuyor

Su, Atık Su ve Çevre Teknolojileri İstanbul’da Buluşuyor

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için IFAT Fuarı Türkiye Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine Messe München’ nin kuruluş sürecinden Türkiye’deki çevre sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda düzenledikleri fuarlara yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

“Başarımız Bakış Açımızda Saklı”

“Başarımız Bakış Açımızda Saklı”

Sevgili okurlarımız, Türkiye’nin en önemli firmalarından biri olan Gamak’ın Genel Müdürü Sn. Tolga Kayaoğlu ile yaptığımız keyifli sohbeti sizlere aktarmak isteriz.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu