SÜSPANSİYON ÇÖKELTİLERİNİN HİDROLİK TRANSFERİ İÇİN HERMETİK SIZDIRMAZ ÇİFT HORTUM-DİYAFRAM POMPALAR

Süspansiyon Çökeltilerinin Hidrolik Transferi İçin Hermetik Sızdırmaz Çift Hortum-Diyafram Pompalar
07 Kasım 2016 Pazartesi 14:50

Çift Hortum-Diyafram Pompalar, pompa içinde sapmalar olmadan düzgün ve lineer bir akış sağlar. Çift hortum diyafram pompalar birimsel tasarımlara dayanır. Çok çeşitli redüktör boyutlarında, 0,1 ile 600 m3/h arasında, 320 bar operasyon basıncına kadar çalışan simplex, duplex, triplex, quadruplex ve sextuplex modelleri bulunmaktadır. Bu pompalar, aşırı basınçlara ve ağır operasyonlarda bile, istenmeyen emiş şartlarına karşı korumayı garanti eder.

Hidrolik katı transferi iki fazlı karışım gibidir. Su (akışkan), katıları ana kolondan geçiren hidrolik taşıyıcıdır. Daha küçük partiküller ise ikincil taşıyıcı olarak dikkate alınır ve akışkanın hızını düşürmeye katkıda bulunur. Transfer, homojen ve heterojen karışımlara göre farklılık gösterir. Kritik hızı da hesaba katmak gereklidir. Kritik hızın altına düşmek ekipmanı tehlikeye sokar, çıkışta kontrol edilemeyen aşırı debi oluşur. Bu nedenden dolayı hızın korunması gerekir. Sızdırmaz pompaların gelişimi bu temelden gelir. Bu pompaların performansları ve uygulama alanları genişletilmiştir ve böylece küçük boyutlu ölçme pompalarından, yüksek basınçlı proses pompalarına kadar muazzam çalıştırabilme gücü vardır. Bu pompalar sadece tehlikeli sızıntıları engellemez, aynı zamanda bakım-onarım maliyetlerini de ciddi oranda düşürür.  Hidrolik tahrikli tek veya çoklu diyaframlı pompalar 10 bar ve üzeri basınçlarda uygulanır. Diyafram, ıslak kısım ve hidrolik hazne arasındaki sızdırmazlık için bu kısımları ayırır.

Pompa emiş vanasında veya basma kısmında sedimentasyon oluşması durumunda, diyaframların aşırı sıkıştırılma riski olur ve böylece emiş ve basma hattındaki çekvalflere de baskı  yapabilir, hatta,bu durum diyaframların parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Standart diyafram pompaların dezavantajları, bu pompalardaki diyaframları modifiye edip hortum diyafram pompaya çevirerek önlenir. Ürün hortum-diyaframın içinde lineer bir akış yolundadır ayrıca kontrol valfleri ile temas halindedir. Bu yeni diyafram pompalar; hermetic sızdırmaz, pozitif deplasmanlı pompaların tüm kriterlerini taşır ve,temizlenmesi kolay, düzgün bir pompa haznesi sunar.


Çalışma Prensibi

Pompa redüktörünün döner hareketi krank mekanizmasıyla piston başlığının ileri geri hareketine dönüştürülür. Kafalar piston bağlıdır. Hidrolik akışkan sayesinde piston, hem taşınan akışkanın lineer akışını sağlayan,hem de çift kat tam sızdırmazlık sağlayan 2 hortum-diyaframı da harekete geçirir.  Mekanik sürücülü peristaltic hortum pompaların aksine bu pompalardaki hortum-diyaframlar sıkıştırılmaz.   Tıpkı insan vücudundaki damarlar gibi piston strokuyla aynı ayarda yavaş bir hareket sağlanır.


Yüksek Operasyon Güvenliği 

Çift hortum diyafram pompaların özelliklerinden biri de, akışın lineer halde olmasıdır. Bu şekilde katı partikül içeren uygulamalarda, süspansiyon karışımlarda ve çamur uygulamalarında çalışabilir. Maksimum lineer akış çizgisiyle, hortum diyaframlar yüksek viskoziteye sahip çamurları ve diğer korozif ve erozif kimyasalları minimum aşınma ile kaldırabilir.

Ekonomik, Yüksek Kaliteli

Çift hortum diyafram pompalarda pompa seçimi, debi, operasyon basıncı gibi değerlere göre yapılır ama taşınan akışkanın dayanımına göre yapılmaz ve bu şekilde benzersiz ekonomiklik ve kalite sağlanır.  Pompanın, diğerlerine nazaran benzersiz emniyeti, akışkanın pompa kafasıyla ve hidrolik sürücü ile temas etmemesi sayesinde sağlanır. 

Kaset Dizaynında Emiş ve Basma Çekvalfleri

Konik, yuvarlak veya küresel vanalarda metal veya yumuşak sızdırmazlık, optimum adaptasyon şartları için uygundur. Yüksek basınç altında bile bu vanalar, koç darbesini engeller.  

Bu vanaların az aşınması nedeniyle, sızdırmazlık, uzun operasyonlardan sonra bile azaltılmıştır. Kaset dizaynı sayesinde, boru hattını demonte etmeden bile sökülüp takılması kolaydır.

Hataları Erken Tanılama Sistemi

Çift hortum diyafram pompaların dizaynı, ileri-geri hareket eden pompalar alanındaki tecrübelere ve kestirimci bakım yöntemlerine dayanır. Böylece, kalıcı kondisyon monitörlemesi, hortumlardaki ve çek valflerdeki sızıntıların kontrolü açısından çok önemlidir. Erken tanımlama, en küçük plansız sızıntıların engellenmesi ve bakımının yapılmasını sağlar.

Touch Panel & Enerji Verimliliği

Touch Panel ve tanılayıcı system sayesinde, kullanıcılara HMI (İnsan-makine ilişkisi) ile pompa tanılama sistemi   önerilir. Ölçüm sistemi, çekvalflere katı partikül gelmesi halinde oluşan kayıpların ve sızıntıların %1,5’in altında olması halinde bile uyarı verir. Bu, operatöre kestirimci bakım için yardımcı olur ve gerekli MTBR değerlerini vererek, bakım maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.  Touch Paneller kontrol kabininin içindedir ve operatöre, strok, emiş basıncı, çıkış basıncı, nabızlar, hidrolik ve redüktör yağı sıcaklıkları ve bunlar dışında çek valfler, debi kaybı ve verim hakkında da bilgi verir. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da önemli katkılar sağlar.  

Bu haber 767 defa okundu

DİĞER HABERLER

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

Arkun Andıç - Systemair HSK, Proje ve İş Geliştirme Şefi

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

Biz ne zaman dünyanın varoluşundan beri kendi kendini dengeleyen ''çevre''yi hem bozan hem de iyileştirenler olduk?

Akış Ölçerler ile Krema ve Yağ Standardizasyonu

Akış Ölçerler ile Krema ve Yağ Standardizasyonu

Süt ve Krema Standardizasyonunda Manyetik ve Kütlesel Akış Ölçerler ile Güvenilir Ölçüm

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Bu makale, Parker Hannifin Kontrol Sistemleri Divizyonu Müdürü Pascal Jeangirard tarafından yazılmış, Parker Türkiye Satış Şirketi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Borular içerisinde nakil olurken basınç düşüşü sebebiyle sirkülasyon pompalarına gereksinim duymadığı için, "buhar" uzun mesafedeki proseslere ısı iletiminde en çok kullanılan akışkan tipidir.

Kontrol Vanası RECO®

Kontrol Vanası RECO®

Vana tasarımı: RECO® Küçük Kontrol Vanaları

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu