• 3,943 TL

  • 4,669 TL

  • 163,64 TL

  • 105.964

KÜRESEL VANA NASIL SEÇİLİR?

Küresel Vana Nasıl Seçilir?
02 Haziran 2014 Pazartesi 13:18

Çok çeşitli sektörlerde kullanıldığı için ve de basit bir ara malzeme olarak bilinmesine rağmen küresel vanalar bazen 40 küsür parçadan oluşan karmaşık malzemelerdir. Her sanayinin farklı ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için kolu, gövdesi, sızdırmazlık elemanları ayrı ayrı tasarlanır. Aşağıda küresel vanaların tipleri ve kısmen birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları üzerine basit değerlendirmeler yer almaktadır.

Küresel Vana

Geçiş delik büyüklüğüne göre

Geçiş delik büyüklüğüne göre:
• Tam geçişli vanalar: Geçiş deliği; vananın anma ölçüsüne bağlı olarak standartlarda verilen ve genelde anma ölçüsünün mm cinsinden ifade edilmiş değerine çok yakın olarak belirlenmiş çapta olan, türbülanssız, düzgün bir akış sağlayan vanalar
• Dar (redüksiyon) geçişli vanalar: Geçiş deliği; anma ölçüsünün mm cinsinden ifade edilmiş değerinden düşük olarak belirlenmiş ve genelde vana anma ölçüsünden bir küçük anma ölçüsü için verilmiş çapta olan vanalar
Anılan tiplerin;
Avantajları:
Tam geçişli vanaların geçiş deliği, bağlı oldukları boru iç çapına çok yakın bir ölçüde olduğundan, vananın tam açık pozisyonunda çok düşük bir akış direnci gösterirler ve sistem toplam direnç faktörünün düşük seviyede kalmasını sağlarlar.

Dezavantajları:
Dar geçişli vanalarda, akış önce daralan, sonra tekrar genişleyen bir yol izlediğinden, türbülans oluşmakta ve vana direnç faktörü artmaktadır. Bu artış, sistemde artan vana sayısına paralel, daha büyük pompa basma yüksekliği ve artan enerji sarfiyatı anlamına gelmektedir.

Akış yönüne göre:
• 2 yollu
• 3 yollu
• 4 yollu
2 yollu vanalar en geniş şekilde kullanılan tiplerdir. 3 ve 4 yollu vanalar, 2 yollu vanalarda bulunan doğrusal geçiş deliğine dik olarak, akış eksenine dik olarak delik (delikler) delinmesi ile üretilir ve tesisata bağlantı şekline göre dağıtım veya karışım vanası olarak kullanılırlar.

Gövde yapısına göre

Gövde yapısına göre:
• Tek parçalı: Gövdenin tek parça olup, küre ve contaların yandan (Side entry) veya üstten (Top entry) monte edilerek, sıkıştırıldığı tiplerdir. Top entry tiplerde, vana hattan sökülmeden bakım ve parça değişikliği yapılabilir.
• İki veya üç parçalı: Vana gövdesini oluşturan parçaların biri birine vidalı olarak veya cıvata, saplama ve somunlarla birleştirildiği tiplerdir.
• Tam kaynaklı: Vananın bütün parçaları monte edildikten sonra gövde parçalarının biri birine kaynatıldığı, bakım yapmanın mümkün olmadığı tiplerdir. Bu tipler genelde, bağlantı yerlerinden atmosfere kaçak istenmeyen akışkanlar ile yüksek basınç ve sıcaklıklarda kullanılırlar.

Kontrol kabiliyetine göre2

Kontrol kabiliyetine göre:
• Kesme vanası: Küresel vanalar genelde bu tipte olup, geçiş kesiti engelsiz bir deliktir. Sadece, tam açık ve tam kapalı kullanılmaları uygundur.
• Kontrol vanası: Geçiş kesitine yerleştirilmiş özel form delikler sayesinde kontrol kabiliyeti kazanmış tiplerdir

Gemels Vana hakkında:

Gemels Vana, yüksek basınçlı küresel vana üretiminde dünyaca ünlü GEMELS SRL'in Türkiye temsilcisidir. Gemels, (ilk olarak "Officina Meccanica Facchinetti Angelo" adı altında 1969 olmak üzere), 1988 yılında endüstriyel küresel vana üretiminde uzmanlaşmak için kurulmuştur. Ürünlerinin yüksek kalitesi, profesyonel yaklaşım ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile güvenilir ve sağlıklı işbirlikleri için ilk tercih olmuştur. 30 yılı aşkın süredir, ürün çeşitlerini, kalite proseslerini ve hizmet anlayışını sürekli güncelleyerek bugün merkezi Trescore Balnerio(İtalya)’da bulunan devasa üretim merkezinde hizmet vermeye devam etmektedir. Hem Avrupa çapında hem de dünya çapında ünlü makine üreticileri, petrol firmaları, hidrolik&pnömatik endüstrisi, ekskavatör üreticileri, tarım makinesi üreticileri ve birçok ağır sanayide kullanılan makinelerin üretimini gerçekleştiren firmaların önde gelen tedarikçisidir. Hitap ettiği sektörlerin çeşitliliği sebebiyle her daim yardıma hazır profesyonel ekibi ve İtalya dışındaki ofisleriyle müşterilerine kesintisiz hizmet verme amacındadır.

 
Bu haber 7302 defa okundu

DİĞER HABERLER

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

Arkun Andıç - Systemair HSK, Proje ve İş Geliştirme Şefi

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

Biz ne zaman dünyanın varoluşundan beri kendi kendini dengeleyen ''çevre''yi hem bozan hem de iyileştirenler olduk?

Akış Ölçerler ile Krema ve Yağ Standardizasyonu

Akış Ölçerler ile Krema ve Yağ Standardizasyonu

Süt ve Krema Standardizasyonunda Manyetik ve Kütlesel Akış Ölçerler ile Güvenilir Ölçüm

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Bu makale, Parker Hannifin Kontrol Sistemleri Divizyonu Müdürü Pascal Jeangirard tarafından yazılmış, Parker Türkiye Satış Şirketi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Borular içerisinde nakil olurken basınç düşüşü sebebiyle sirkülasyon pompalarına gereksinim duymadığı için, "buhar" uzun mesafedeki proseslere ısı iletiminde en çok kullanılan akışkan tipidir.

Kontrol Vanası RECO®

Kontrol Vanası RECO®

Vana tasarımı: RECO® Küçük Kontrol Vanaları

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu