AKIŞ ÖLÇERLER İLE KREMA VE YAĞ STANDARDİZASYONU

Akış Ölçerler ile Krema ve Yağ Standardizasyonu
23 Mayıs 2017 Salı 15:29

Süt ve Krema Standardizasyonunda Manyetik ve Kütlesel Akış Ölçerler ile Güvenilir Ölçüm

 

 

Süt ve krema standardizasyonu işlemi seperatör sonrası yağından ayrılmış süte istenen miktarda yağ katılarak sütün yağ oranının ayarlanması işlemidir. Sütün içerisindeki yağ oranı bölgesel ve mevsimsel olarak değişebileceği için bu işlem sayesinde ürün kalitesinin koşullara bağlı olarak değişmesi de engellenmiş olur. 

 

Standardizasyonu sisteminin hassasiyeti ve güvenirliği, kremanın ve standardize edilmiş sütün ürün kalitesi, gıda kodeksine uygunluk ve maliyet tasarrufu açısından kilit rol oynamaktadır. Özellikle yüksek kapasiteli süt tesislerinde ünitelerdeki akış ölçerlerin hassasiyeti üretim karlılığı açısından kritik bir önem taşır. Her pakette aynı lezzeti yakalamak ve paketlerin üzerinde belirtilen yağ oranını sağlamak marka değerini korur ve tüketici güveni oluşturur.

 

Hassas bir krema standardizasyonunda en kritik aşamalardan biri kremanın yoğunluğundan yola çıkılarak yağ oranının belirlendiği kısımdır. Kütlesel akış ölçerler ile saha kalibrasyonu yapıldığında 0,0005 g/cm³ hassasiyetinde yoğunluk ölçümü yapılabilmektedir. Bu değerleri sağlamak için referans alınan yoğunluk ölçümü ile aynı koşullarda saha kalibrasyonu yapılmalıdır. Ürün sıcaklığının proses esnasında değişebileceği aralığa göre noktasal yoğunluk kalibrasyon işlemi tekrarlanabilir. Bu işlem zaman alıcı ve bulunan saha koşullarına göre zorlayıcı bir uygulamadır. 

 

Endress+Hauser, hassas yoğunluk ölçümü gerektiren bu gibi uygulamalar için kütlesel akış ölçerlerinde özel yoğunluk kalibrasyonu seçeneğini sunmaktadır. Özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler yakın aralıklarda farklı sıcaklık ve yoğunluğa sahip sıvılar ile fabrikada kalibre edilir ve standardizasyon prosesinin her sıcaklık aralığında 0,001 g/cm³ yoğunluk hassasiyetini garanti eder. Bu sayede sahada yapılan kalibrasyon işlemlerinde oluşabilecek hatalardan kaçınılır ve kalibrasyon süresince harcanacak zamandan tasarruf edilir.

 

Akış ölçüm teknolojileri içerisinde en yüksek hassasiyete (%0.05) sahip Promass F Coriolis akış ölçerler, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Promag H elektromanyetik akış ölçerler gibi 3-A standartlarına uygun üretilir ve EHEDG sertifikalarına sahiptir. İçerisine tanımlanabilen konsantrasyon tabloları ile direkt olarak konsantrasyon çıkışı verebilir. PROFINET ve Ethernet/IP gibi haberleşme seçenekleri ile kütlesel akış, yoğunluk, sıcaklık gibi önemli parametreleri hızlı bir şekilde iletebilir.


 
“Endress+Hauser’in özel yoğunluk kalibrasyonlu kütlesel akış ölçerler ile sahada yaptığımız denemelerde ölçtüğümüz yoğunluk değerlerini laboratuvar sonuçları ile karşılaştırdık ve beklediğimiz hassasiyet limitlerinin içerisinde olduğunu gördük. Fabrikada yapılan yoğunluk kalibrasyonu bizi külfetli bir saha kalibrasyonu işleminden kurtardı.” 


Ali AKTUĞ
Proje Mühendisi
HAUS Santrifüj Teknolojileri

Bu haber 591 defa okundu

DİĞER HABERLER

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

HAVALANDIRMA CİHAZLARINDA ECODESIGN DİREKTİFİ

Arkun Andıç - Systemair HSK, Proje ve İş Geliştirme Şefi

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

O BİZE DEĞİL, BİZ ONA AİTİZ…

Biz ne zaman dünyanın varoluşundan beri kendi kendini dengeleyen ''çevre''yi hem bozan hem de iyileştirenler olduk?

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Parker ile Basınçlı Hava Tesisatlarında Enerji ve Maliyet Tasarrufu

Bu makale, Parker Hannifin Kontrol Sistemleri Divizyonu Müdürü Pascal Jeangirard tarafından yazılmış, Parker Türkiye Satış Şirketi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Kondenstop Kontrolü ve Buhar Kaçakları ile Oluşan Maliyet

Borular içerisinde nakil olurken basınç düşüşü sebebiyle sirkülasyon pompalarına gereksinim duymadığı için, "buhar" uzun mesafedeki proseslere ısı iletiminde en çok kullanılan akışkan tipidir.

Kontrol Vanası RECO®

Kontrol Vanası RECO®

Vana tasarımı: RECO® Küçük Kontrol Vanaları

Farklı Proses Şartlarında Üç Eksenli Kelebek Vanaların Kullanımı

Farklı Proses Şartlarında Üç Eksenli Kelebek Vanaların Kullanımı

Farklı proses şartlarında üç eksenli kelebek vanaların kullanımı

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu