POMPALARDA ENERJİ TASARRUF ÇÖZÜMÜ : COATİNG (KAPLAMA)

Pompalarda Enerji Tasarruf Çözümü : Coating (kaplama)
25 Ağustos 2015 Salı 10:23

Pompalarda Enerji Tasarruf Çözümü : Coating (kaplama)

 

 


Pompalar

Pompalar, dünyada tüketilen elektrik enerjisinin %10’unu tek başına tüketen ekipmanlardır. (1) Ve 1100 TWh tüketim ile dünyada en çok enerji tüketen ekipmanlardır. (1.100.000 GWh) (2), Bu nedenle işletmelerin enerji tüketim maliyetlerinde çoğunlukla ilk sıralarda yer alırlar. Enerji verimliliği politikaları oluşturan ve bu doğrultuda projeler üreten kuruluşlar için pompalar, ilk iyileştirme yapılması gereken ekipmanlar olmalıdır. Euro Pump&hydrolic institue’sine göre pompaların tükettiği enerjinin %20 ile %50 si tasarruf edilebilir potansiyele sahiptir.

 

“Sanayide 7/24 saat çalışan bir pompada elde edilecek 1 kW/saat tasarruf işletmenin enerji maliyetinden 1.000 Dolar/yıl azaltır.”


Polimer Kompozit Teknolojisi ve Kaplama Ürünleri

Pompa Kaplama (Coating) Teknolojisi: Henkel  LOCTITE® NORDBAK®  Teknolojisi ile  pompa iç yüzeylerinde pürüzsüz, sürtünme kayıplarını minimize eden, pompalarda verimlilik artışı sağlayan polimer kompozit ürünler ile kaplama işlemidir. Kompozit polimer LOCTITE® NORDBAK®   slika karbür dolgulu, seramik (alumina) bazlı, hidrofobik etkiye sahip özel bir teknolojik kaplama ürünüdür.

 

Kaplama (Coating) Pompalarda Nasıl Verimlilik Sağlar?

Akışkanlar dinamiğinde su molekülleri pompa yüzeylerinde durağan haldedir. Pompa fanı dönmeye başladığında su moleküllerinin temas ettiği tüm yüzeylerde sürtünme ortaya çıkar. Bu sürtünme pompa içinde kayıplara neden olur. Bu kayıplar doğrudan pompa verimliliğini etkilemektedir. Bu sürtünme ne kadar az olursa pompa o kadar verimli çalışır. 

 

       

 

LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünleri bu yüzeyleri pürüzsüz hale getirerek su moleküllerinin sürtünme katsayılarını ve türbülans oluşumunu azaltır. Pompa yüzeylerinde hidrofobik bir etki oluşturur. Pompa içi (fan ve difüzör ) sürtünme kayıplarının azalması doğrudan verim artışı sağlar. Pompa debisi, basma yüksekliği (basınç) değerleri bu durumdan pozitif etkilenir. Enerji tüketim değerleri ise azalır.


 • Debi ve basınç artar
 • Hidrolik verim ve elektriksel verim artar
 • Enerji tüketimi azalır.
 • Yedek parça ihtiyacı azalır.

 

 

“Yapılan uygulamaların  sonuçlarına göre, LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile Yeni pompalarda % 3 ile % 9,eski kullanılmış pompalarda %5 ile % 25  arasında enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. (yüzey pürüzlülüğü ve pompa yapısına göre bu oran değişmektedir)”

İleri bakım teknolojisine sahip Henkel LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünlerinin genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Pürüzsüz, düzgün ve parlak bir yüzey oluşturur
 • Kendiliğinden yüzeylere yayılır
 • Mevcut sürtünme kayıplarını minimize eder, akışı laminar hale getirir
 • Kimyasal Korozyon, Kavitasyon ve Abrazyon Dayanımı yüksektir
 • Kolay uygulanabilir
 • Yedek parça maliyetlerini azaltır
 • Duruş sürelerini azaltır
 • Uygun maliyetli bir verimlilik artış yöntemidir.

 

      

 

“LOCTITE® NORDBAK®  Seramik ile kaplanan döküm yüzey eski haline göre 166 kat daha az sürtünme faktörüne sahiptir”.

Henkel Pompa Verimlilik Programı (PVP)

 

Pompa Verimillik Programı (PVP) , Enerji maliyetlerini azaltmak isteyen, enerji verimliliğini işletme politikası haline getiren ve verimliliklerini optimum seviyeye yükseltmek isteyen tüm işletmelere yönelik geliştirilmiş özel  bir hizmettir. 

 

İşletmelere, verimlilik eğitimleri,pompalara yönelik enerji tasarruf  potansiyellerinin belirlenmesi, fizibilite çalışmaları, uygulama desteği ve detaylı raporlama hizmetlerini içeren hizmetler verilmektedir.
İşletmenizde, pompalara yönelik  Pompa Verimlilik Programı (PVP) faliyetlerini başlatmak istiyorsanız Henkel müşteri temsilciniz ile görüşebilir, konunun uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pompalarda Coating (Kaplama) İşleminin Aşamaları:

 

 

Örnek Uygulama (Endustri)  % 16,1 Enerji Tasarrufu

“30 kw yatay santrifüj soğutma pompasında fan ve gövdeye  LOCTITE® NORDBAK  Seramik kaplama yapılmıştır. Uygulama sonrası ölçümlere göre LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile pompanın % 16,1 enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Yıllık 4.000 euro enerji maliyeti azalmış ve geri ödeme süresi 4 ay olarak gerçekleşmiştir. ”

 

         

 

                              Pompa Gövde Uygulama                                                            Pompa Fan Uygulama 

 

Taylan KARAKAYA:  Recton- Henkel  Yetkili  Uygulama Merkezi(HCAC)- Pompa Verimlilik Uzmanı (tkarakaya@rectonenergy.com)

Tolga Çalışan: tolga.calisan@henkel.com, 05331625195

 

Kaynaklar:

(1)IEA Raporu 2009,IEA İstatistikleri, Akaryakıtların neden olduğu CO2 Salınımı

(2)BPMA (British Pump Manufacturers Association) 2007

 

 

 

 

 


Bu haber 2235 defa okundu

DİĞER HABERLER

BVN 25. Yılı Galasını Boğaz'da kutladı

BVN 25. Yılı Galasını Boğaz'da kutladı

Türkiye'nin lider fan üreticisi BVN, 25. yaşına 65 ülkede 200'ü aşkın noktada etkin bir kuruluş olarak girmenin mutluluğunu yaşıyor.

Elmas Kadar Sert

Elmas Kadar Sert

Siccast elmas kadar sert malzeme kullanması

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu