• 3,943 TL

  • 4,669 TL

  • 163,64 TL

  • 105.964

TERSİNE MÜHENDİSLİK’TE KSB İMZASI

Tersine Mühendislik’te KSB İmzası
03 Eylül 2014 Çarşamba 11:23

Ülkemizde birçok sanayi ve enerji tesisinde, Türkiye’de herhangi bir servisi olmayan, yedek parçası temin edilemeyen veya çok zor ve uzun sürelerde temin edilebilen, eski ve yeni birçok pompa bulunmaktadır. Bu pompaların bozulan, arızalanan, kırılan parçalarının temininde yaşanan zorluklar, tesisleri güç durumda bırakmaktadır. Böyle durumlarda, kısa süre içinde yedek parça temin edilemezse, yüksek maliyetli üretim duruşları, pompa ve tesisat değişiklikleri de kaçınılmaz olmaktadır.


Ekran Görüntüsü (7)

Bu sorunlarla karşı karşıya kalan tesisler, ya sistemlerindeki onarılamayan pompaları veya makineleri değiştirmek zorunda kalmakta ya da ilkel teknolojilerle parça kopyalatmaya çalışmaktadırlar. Pompa değişmesi durumunda, yeni pompaya uyum sağlaması için tesisatta da değişiklikler yapılması kaçınılmaz olup; bu değişiklikler de ayrıca zaman ve para kaybına sebep olmaktadır.

Sıradan yöntemlerle parça kopyalatma işi, yoğun bir mühendislik emeği gerektirmemekle beraber, kopyalanan bu parçalar orijinalinin yerini tutmayıp, ciddi verim kaybı yaratarak, enerji masraflarını çok artırmaktadır ki, bu masraf genellikle parça fiyatının kat kat üstünde maliyet yaratabilmektedir.

Son dönemlerde Tersine Mühendislik (Reverse Engineering)’in bu kadar yaygın olma sebepleri arasında:

• Uzun zamandır üretilmeyen bir parçanın tekrar üretilmek istenmesi.

• Orijinal ürün dizaynının yetersiz açıklamalara sahip olması.

• İhtiyaç duyulan ürünün orijinal üreticisinin bulunamaması.

• Ürünün orijinal dokümantasyonunun kaybolması veya bulunamaması.

• Ürünün bazı eski ve düzeltilmesi gereken özellikleri dolayısıyla yeniden tasarlanmaya ihtiyaç duyulması.

• Ürünün daha iyi ve güncel özelliklerinin güçlendirilmesi.

• Rakip ürünlerin iyi ve zayıf özelliklerinin analiz edilmesi.

• Ürünün performansını ve özelliklerini geliştirmek amacıyla sonuca götürecek yeni yollar aranması.

• Rakiplerin iyi analiz edilerek daha iyi ürünler geliştirilmesinde rekabete dayalı kıyaslama metotlarının geliştirilmesi.

• Orijinal CAD modelinin yeni üretim modelleri için yeterli olmaması.

• Orijinal üretici firmanın ek/yedek parçaları temin etmede yetersiz ya da isteksiz olması.

• Orijinal üretici firmanın parça sağlamada çok yüksek ücret talep etmesi.

• Modası geçmiş parçaların ya da eski üretim işlemlerinin günümüz teknolojisiyle daha ucuza güncellenmesi.

Tüm bu yukarıda sayılan sorunlara çözüm olarak, KSB Tür- kiye Servis Departmanı, müşterilerine yedek parça sağlayabilmek için “Özel İmalat Yedek Parça Üretim” servisini Amerika ve Almanya’dan sonra, 2013 yılı itibarıyla Türkiye’de de faaliyete geçirmiştir.

Bu departman, arızalanan, bozulan veya kırılan parçayı numune olarak alıp, tersine mühendislik metodu kullanarak, çeşitli analizler ve ölçümler yapıyor ve parçayı orijinal kalitesinde veya prosese daha uygun bir alaşım kullanarak orijinalinden de uzun ömürlü ve daha yüksek verimli yedek parçalar üretmektedir. Bu iddiasını da arkasında yılların birikimi ile oluşan KSB “know-how” tecrübesiyle gerçekleştirmektedir.

Ekran Görüntüsü (8)

KSB Türkiye, bu servisin hakkını tam anlamıyla verebilmek için, büyük yatırımlar gerektiren, yüksek teknoloji dökümhanelerini, hassas üretim makinelerini, test ve ölçüm cihazlarını, malzeme laboratuvarlarını, 3 boyutlu tarama ve ölçüm cihazlarını, prototip makinelerini, 3 boyutlu kalıp inşa makinelerini, CFD Akış Analizi, CAD/CAM/CAE ve Reverse Engineering yazılımlarını ve eğitimli-yetkin mühendislerini kullanmaktadır.

Tersine Mühendislik yoluyla üretilen yedek parçalar arasında; her türlü pompa çarkı, gövdesi, mili, aşınma halkası, rulman yatakları, balans diskleri ve burçları saymamız mümkündür. Ayrıca benzer teknolojileri kullanan kompresör parçaları, türbin parçaları ve gemi pervaneleri de yine bu departmanda üretilebilen diğer ürünler arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, KSB Servis Departmanının’ın verdiği bu kapsamlı hizmet, müşterilerimizin yüksek maliyetli üretim duruşlarını, makine ve tesisat değişikliklerini ve bakım masraflarını büyük ölçüde azaltarak, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır.

 
Bu haber 6853 defa okundu

DİĞER HABERLER

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

Tıp alanında Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden birisi olan AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ bünyesinde hizmet verecek olan ONKOLOJİ HASTANESİ’ nde ETNA pompa ve hidrofor sistemleri tercih edildi.

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 19-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’ne buhar ve yalıtım konularında iki önemli sunum ile katıldı.

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Dünyanın Önde Gelen Enerji Yönetim Şirketi Eaton’ın İstanbul’da Gerçekleştirilen Basın Toplantısında, Enerji Verimliliği Yüksek, Tasarruflu, İnovatif Çözümler Anlatıldı

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Teknoklima sistemleri ; Amerika merkezli iklimlendirme ve etkin bina çözümleri ile sektöre yön veren Johnson Controls bünyesinde yer alan YORK markalı VRF sistemleri ile sektördeki faaliyetini sürdürme kararı aldı.

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, 3-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda ürün gamına eklediği yeni ürünleri tanıttı. Ayvaz Endüstriyel Ürün Müdürü Serdar Ocaktan ise gerçekleştirdiği buhar eğitiminde fuar ziyaretçileriyle bir araya geldi.

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Temelleri 1978 yılında atılan; yüksek kalitede endüstriyel ve gemi vanalarının yanı sıra; özel tasarım vanaların üretimini de gerçekleştiren Dikkan Vana, ihracattaki başarısını yurtiçinde yer aldığı dev projelerde de göstermeye devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu