MAS POMPA’DAN İSDEMİR TESİSLERDE SANTRİFÜJ POMPA TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ

MAS POMPA’dan İsdemir Tesislerde Santrifüj Pompa Teknolojileri Semineri
27 Ocak 2017 Cuma 17:13

Mas Pompa işbirliği ile 23 Aralık 2016 tarihinde İsdemir Eğitim Müdürlüğü Orkide Salonunda 28 Mühendis ve Teknik Elemanımızın katıldığı “ Pompa Teknolojileri” eğitimi gerçekleştirildi.

 

 

En eski yerli pompa üreticisi şirketlerinden olan Mas Pompa İş Geliştirme Yöneticisi Sn. Ahmet Yılmaz tarafından yapılan sunumda hidrolik biliminin temel formülü olan Bernoulli denkleminden başlayarak santrifüj pompaların çalışma ilkeleri, türleri, verimli çalışma koşulları ve başlıca karşılaşılan sorunlar konusunda iki saati aşan süreli bir sunum yapıldı.

 

Genel girişten sonra pompalarda en çok karşılaşılan ve en zor anlaşılabilen NPSH (ENPY : Emişteki Net Pozitif Yükseklik) konusu sadeleştirilmiş şekliyle anlatıldı. Daha sonra  santrifüj pompalarla basılabilen akışkanlar, bunlara uygun pompa malzemesi seçimi, tesisatlarda karşılaşılan sorunlar, salmastra, kaplin ayarı, su koçu, titreşim gibi konular açıklandı. Enerji Verimliliğinin nasıl sağlanacağı pompa eğrileri üzerinde örneklerle anlatıldı. 

 

Beklenileceği gibi, Su Tesisleri ekibinin soruları en çok tufalli su konusunda idi. Bu konular konusunda Mas Pompa yetkilisinin verdiği cevaplar ilgiyle izlendi. Bu konuda pompa malzemesi seçiminin ne kadar önem taşıdığı paylaşıldı. 

 

 

 


Bu haber 1364 defa okundu

DİĞER HABERLER

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

Tıp alanında Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden birisi olan AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ bünyesinde hizmet verecek olan ONKOLOJİ HASTANESİ’ nde ETNA pompa ve hidrofor sistemleri tercih edildi.

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 19-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’ne buhar ve yalıtım konularında iki önemli sunum ile katıldı.

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Dünyanın Önde Gelen Enerji Yönetim Şirketi Eaton’ın İstanbul’da Gerçekleştirilen Basın Toplantısında, Enerji Verimliliği Yüksek, Tasarruflu, İnovatif Çözümler Anlatıldı

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Teknoklima sistemleri ; Amerika merkezli iklimlendirme ve etkin bina çözümleri ile sektöre yön veren Johnson Controls bünyesinde yer alan YORK markalı VRF sistemleri ile sektördeki faaliyetini sürdürme kararı aldı.

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, 3-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda ürün gamına eklediği yeni ürünleri tanıttı. Ayvaz Endüstriyel Ürün Müdürü Serdar Ocaktan ise gerçekleştirdiği buhar eğitiminde fuar ziyaretçileriyle bir araya geldi.

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Temelleri 1978 yılında atılan; yüksek kalitede endüstriyel ve gemi vanalarının yanı sıra; özel tasarım vanaların üretimini de gerçekleştiren Dikkan Vana, ihracattaki başarısını yurtiçinde yer aldığı dev projelerde de göstermeye devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu