ELEKTRİKLİ AKTÜATÖR

Elektrikli Aktüatör
22 Şubat 2016 Pazartesi 23:00

Elektrikli aktüatörler, içerlerinde bulunan elektrik motoru vasıtasıyla elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürerek vananın açma - kapama kontrolü sağlayan sistemlerdir.

Elektrik motoru ile elde edilen tahrik kuvveti, dişlilerin gövde içerisinderotasyonel hareketini sağlar. Dişli sistemi tüm dönüş boyunca sabit tork eldeedilmesini sağlar. Elde edilen hareket, aktüatöre akuple edilmiş vananın açma -kapama işlevini yerine getirir. Akuple edilen vananın özelliğine ve akışkontrolü ile ilgili müşteri isteğine bağlı olarak, Açma-Kapama KontrollüElektrikli Aktüatör, Oransal Kontrollü Elektrikli Aktüatör, BataryalıElektrikli Aktüatör ve Yerinde Kontrollü Elektrikli Aktüatör olaraküretilmektedir.


Elektrikli aktüatörler, vana kontrolünde en çok kullanılan kontrolelemanlarındandır. Elektrikli aktüatörlerin görevleri vananın açılmasınısağlamak, vanayı kapatmak ya da vanayı istenilen açıklıkta tutmak olaraközetlenebilir. Elektrikli aktüatörler AÇ/KAPA ya da ORANSAL olarak farklıuygulamalarda kullanılabilir. Küresel vana, kelebek vana, glob vana, bıçaklıvana gibi birçok vananın kontrolünde elektrikli aktüatörler kullanılır.


Elektrikli aktüatörlerin kullanılma sebepleri,

- Elektriğinher yerde ulaşılabilir olması 

- Azenerji tüketimiyle yüksek moment elde edebilmek.

- Ürünlerinuzun ömürlü olması.

- Ürünlerindaha kompakt ve hafif olması.

- Hassasoransal kontrol imkanı.

- Yüksekkoruma sınıfı.

- Genişçalışma gerilimi aralığı.

- Genişmaksimum dönme açısı toleransı.

Şeklinde sıralanabilir.


Elektrikli Aktüatörün Çalışması:

Elektrikliaktüatöre besleme gerilimi(85-265VAC ya da 24VDC) uygulandığında, aktüatör içindekimotor ve dişliler dönel bir kuvvet üretir. Bu kuvvet vana milinin hareketetmesini sağlar. Bu harekete göre vana açılır ya da kapanır.  

ÇalışmaKoşulları

Gövde KorumaSınıfı: IP67

GövdeMalzemesi: Alüminyum Enjeksiyon

GövdeKaplaması: Elektrostatik Toz Boya

ElektrikBesleme: 85-265VAC, 24VDC

Motor: AC Tersinir(Reversible) Motor, DC Fırçalı Motor

LimitSwitchler: 2x Açma/Kapama SPDT, Max 250VAC 5A

Yardımcı LimitSwitchler: 2x Açma/Kapama SPDT, Max 250VAC 5A

PozisyonGöstergesi: Sürekli, AÇIK/KAPALI şeklinde

ManuelKontrol: El çarkı ile

İç Isıtıcı: 5W

Kablo RakorÖlçüsü: M20x1,5

DişliYağlaması:

OrtamSıcaklığı: -20°C’den +80°C’ye

Ek Seçenekler

•  LED’liPozisyon Göstergesi

•  OransalKontrol Ünitesi

•  RBA– Şarj Edilebilir Akü Ünitesi

•  IP68Su Altında Çalışabilme Özelliği

•  ATEXSertifikalı Elektrikli Aktüatör(Ex d IIB T4)

•  LCA-1Switchli Yerel Kontrol Ünitesi

•  LCA-2LCD Ekranlı Yerel Kontrol Ünitesi

 

OransalKontrol Ünitesi (PCU)

OransalKontrol Ünitesi, elektrikli aktüatörün vanayı istenilen oranda açmasını veyakapamasını kontrol eden ünitedir. 4 – 20 mA giriş akımı uygulanarak vananınaçılması veya kapanması çok hassas bir şekilde ayarlanabilir. Oransal kartgirişine uygulanan 4 mA akıma kadar vana kapalıyken, 4 mA itibariyle akımdeğerindeki artış oranına göre açılmaya başlar. Giriş akımı 20 mA değerineulaştığında vana tamamen açılır.

Tork Switchi:

Vananın arasına herhangibir şey sıkışması durumunda sistem zorlanacak ve aşırı akım çekecektir. Torkswitchi bu gibi durumlarda sistem aşırı akım çekmeden evvel müdahale edereksistemi durdurur.

Bu haber 1424 defa okundu

DİĞER HABERLER

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİNİN TERCİHİ ETNA OLDU

Tıp alanında Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden birisi olan AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ bünyesinde hizmet verecek olan ONKOLOJİ HASTANESİ’ nde ETNA pompa ve hidrofor sistemleri tercih edildi.

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TESKON 2017’de Buhar ve Yalıtım Alanındaki Tecrübelerini Aktardı

Ayvaz, TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 19-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi’ne buhar ve yalıtım konularında iki önemli sunum ile katıldı.

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Eaton Mobil Teknoloji Günleri Medya Buluşması Yapıldı

Dünyanın Önde Gelen Enerji Yönetim Şirketi Eaton’ın İstanbul’da Gerçekleştirilen Basın Toplantısında, Enerji Verimliliği Yüksek, Tasarruflu, İnovatif Çözümler Anlatıldı

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Klima Sektöründe Dev İşbirliği!

Teknoklima sistemleri ; Amerika merkezli iklimlendirme ve etkin bina çözümleri ile sektöre yön veren Johnson Controls bünyesinde yer alan YORK markalı VRF sistemleri ile sektördeki faaliyetini sürdürme kararı aldı.

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Ayvaz, 3-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trakya Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda ürün gamına eklediği yeni ürünleri tanıttı. Ayvaz Endüstriyel Ürün Müdürü Serdar Ocaktan ise gerçekleştirdiği buhar eğitiminde fuar ziyaretçileriyle bir araya geldi.

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Dev Projelerde Dikkan İmzası

Temelleri 1978 yılında atılan; yüksek kalitede endüstriyel ve gemi vanalarının yanı sıra; özel tasarım vanaların üretimini de gerçekleştiren Dikkan Vana, ihracattaki başarısını yurtiçinde yer aldığı dev projelerde de göstermeye devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu