NÜKLEER SANTRALLERDE TÜRK İNŞAAT FİRMALARINI FIRSATLAR BEKLİYOR

NÜKLEER SANTRALLERDE TÜRK İNŞAAT FİRMALARINI FIRSATLAR BEKLİYOR
21 Şubat 2017 Salı 11:43

NÜKLEERDEN İNŞAAT SEKTÖRÜNE 14 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM DESTEĞİ

 

 

İnşaat aşamasında bile 12 – 14 bin kişilik istihdam sağlayarak ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olmaya aday olan nükleer santraller Türk inşaat sanayinde de önemli fırsatlar sunacak.  Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Koray Tuncer, “Türkiye dünya inşaat sektöründe ikinci sırada yer alıyor.  Bu durum nükleer projelerinde avantaja çevrilerek hem Türk inşaat sanayinin gelişmesine hem de istihdamın artırılmasına önemli katkı sağlayabilir” dedi

 

 

Türk inşaat sektörünü nükleer santral projelerinde önemli fırsatlar bekliyor. Nükleer santral projelerinin sadece inşaat sürecinde, santralin tasarımına bağlı olarak yaklaşık 500 bin ayrı parça kullanılarak 12-14 bin kişi istihdam ediliyor. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Koray Tuncer, Türk inşaat firmaları, inşaattaki başarısını nükleer alanına taşıyabilirlerse, ülkemizde kurulması planlanan Akkuyu ve Sinop başta olmak üzere dünyada yapım aşamasında olan yüzlerce yeni nükleer reaktörün inşaat sürecinde de yer alabilirler dedi. 


14 bin kişiyi ve 500 bin parça tedariğini yönetmek kolay değil

Nükleer santral projelerinin kurulmasında, Türk firmalarını önemli fırsatlar beklediğini ifade eden Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Koray Tuncer, “Nükleer santral projelerinin inşaatı yaklaşık 5 yıl sürüyor. Bu süreç boyunca 12-14 bin kişi istihdam ediliyor ve 500 bine yakın ekipman kullanılıyor. Güvenliğin son derece hassas olduğu bu projeler, bu denli fazla kişinin istihdamını ve fazla sayıda ekipmanın teminini gerektirdiği için yönetimi ve uygulaması son derece zor projelerdir. Ancak Türk firmalarının dünyanın her yerinde başarılı inşaat projelerine imza atmaları onları bu denli önemli ve prestijli projelerde yer almalarının da önünü açıyor. Türk firmaları nükleer santral projelerinin inşaat ihalelerine girmekten çekinmemeli” diye konuştu.

 

İnşaat süresi uzarsa maliyetler artar

Nükleer santral projelerinin inşaat aşamasının son derece titiz bir yönetimi gerektirdiğini ifade eden Tuncer, projenin uzamasının son derece maliyetli olacağına dikkat çekiyor. Nükleer santral inşaatında yer alan bir Türk firmasının önünün yurt dışında inşaatı gerçekleştirilecek nükleer santral projeleri için de çok açık olduğunu söyleyen Tuncer, “Türk firmaları eğer nükleer enerji santrali projelerinin inşaatında yer alma konusunda kararlılıkla adım atarsa, gelecek 10 yılda ülkemizin en büyük sektörlerinden biri nükleer olabilir” diye konuştu.

 

 

Türk inşaatçılarına dünya devleriyle buluşma fırsatı

Nükleer enerji santrallerinde Türk firmalarını bekleyen fırsatların Nükleer Mühendisler Derneği’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Nükleer Sanayi Derneği’nin desteğiyle düzenlediği 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde anlatılacağını ifade eden Tuncer, 8-9 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Zirve’de nükleer inşaatına özel bir oturumun da bulunduğunu belirtti. Tuncer, bu oturumda dünya devlerinden MHI - Mitsubishi Heavy Industries (Japonya), SNPTC - State Nuclear Power Technology Corporation (Çin), Rosatom State Nuclear Energy Corporation (Rusya) ve Skoda J.S. (Çek)’in yer alacağına dikkat çekti. Zirve’de nükleer sanayinin dev global temsilcileriyle yerli üreticileri buluşturacak 200’ün üzerinde ticari eşleştirme görüşmesi de yapılacak.

 

 


Bu haber 995 defa okundu

DİĞER HABERLER

5. Jeotermal Fuarı yeni yeri ve yeni tarihi ile İzmir’de ziyaretçisiyle buluşacak.

5. Jeotermal Fuarı yeni yeri ve yeni tarihi ile İzmir’de ziyaretçisiyle buluşacak.

Demos Fuarcılık tarafından organize edilen ve 5.kez düzenlenecek Expo Geothermal, sektörün kalbini İzmir’e taşıdı. 2017 yılı Ocak ayında İstanbul’da yapılan fuardan sonra 5. JEOTERMAL ENERJİ TEKNOLOJİLERİ VE EKİPMANLARI FUARI, yeni yatırımlarıyla 19 – 21 Nisan 2018 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşecek.

BÖLGENİN EN BÜYÜK ENERJİ BULUŞMASI BAŞKENT’TE GERÇEKLEŞİYOR

BÖLGENİN EN BÜYÜK ENERJİ BULUŞMASI BAŞKENT’TE GERÇEKLEŞİYOR

Geçtiğimiz yıllarda, 15 farklı ülkeden, 43.000 yerli, 7000 yabancı ziyaretçi, 12 yerli ve yabancı bakan, 4000’in üzerinde firmanın katılımıyla gerçekleşen EIF etkinlikleri 10. kez kapılarını enerji sektörünün tüm üyelerine açıyor.

“Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi”

“Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi”

Türkiye’deki yerli kömür teknolojilerinin kullanımına yönelik yapılan teşvik çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinin üye olduğu Kömür Üreticileri Derneği Türkiye’de ilk defa yerli kömür ve teknolojilerinin kullanımı arttırmak için “Uluslararası Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi”ni 18 - 19 Mayıs 2017 tarihlerinde Pullman İstanbul Convention Center’da düzenlemiştir. KÖMÜRDER üyesi 44 firma ülkemizdeki kömür üretiminin %95’ni gerçekleştirmektedir.

Doğalgaz Sektörünün Kalbi İstanbul’da Atacak

Doğalgaz Sektörünün Kalbi İstanbul’da Atacak

Doğalgaz Sektörünün Kalbi İstanbul’da Atacak

Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği ile mücadeleye destek olan 19 kuruluş Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendirildi

Fastener Fair Turkey 2018 fuar tarihleri ve mekanı teyit edildi

Fastener Fair Turkey 2018 fuar tarihleri ve mekanı teyit edildi

Bir sonraki Fastener Fair Turkey, İMF - İstanbul Fuar Merkezi’nde 15-16-17 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu